Osmanlı, Sanatla Sistemli Bir Şekilde İç İçeydi

Ana Sayfa » Haberler » Eğitim » Osmanlı, Sanatla Sistemli Bir Şekilde İç İçeydi
23 Ekim 2018 - 10:14 | 51 kez okunmuş
Osmanlı, Sanatla Sistemli Bir Şekilde İç İçeydi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi, en güzel sanatın insanoğlu olduğunu söyledi.

Geleneksel Türk El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETSAM) tarafından düzenlenen “Sanayi-i Nefise Sohbetlerinin” ikincisi, Resim Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Rasim Soylu’nun “Beytül Mamur” isimli resim sergisiyle başladı. Serginin açılışında konuşan Prof. Özçifçi, en güzel sanat olan insanoğlunun, yaratılanlardan esinlenerek tarihten bu yana çalışmalar ürettiğini belirtti. Sanat eserlerinin insanda bir etkileşim oluşturduğunu ve hayatı daha farklı okumaya, böylece yaratıcıyı anımsamaya ilham olduğunu ifade eden Özçifçi, “Serginin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bu tür sergiler devam edecek. Öğrencilerimiz bu eserleri takip ederek, kendilerinde de yeni eserler üretme cesareti bulabilirler” dedi. Sergisinden söz eden Rasim Soylu, Beytül Mamur’un Kur’an-ı Kerim’de de geçen eski bir kavram olduğunu; bir çeşit merkez, sistem anlamına geldiğini ifade etti. Hikâyenin ilk insana kadar gittiğini kaydeden Soylu, “İlk insan cennetten dünyaya gelirken etrafında meleklerin döndüğü ışıktan bir küp görüyor ve yeryüzünde, kapısı, penceresi olmayan dört duvar inşa ediyor. Bu, Kâbe’nin şekli. Daha önceki sergimde de Kâbe temasını işlemiştim. Bu da o serginin devamı mahiyetinde” dedi. Yapılan açılış konuşmalarının ardından katılımcılar sergiyi gezdi. Hemen ardından da “Osmanlı’da Sanat Kurumu: Ehl-i Hiref” konulu konferans gerçekleştirildi. GETSAM hakkında bilgiler vererek sunumuna başlayan Merkez Müdürü Öğretim Görevlisi Fatma Küçük, Ehl-i Hiref’in önemli bir kavram olduğuna değinerek, “Osmanlı, sistemli bir şekilde sanatla iç içeydi ve tüm bölükleri sisteme bağlayarak sanatı icra etti. Ehl-i Hiref, sanat ehli kişiler şeklinde ifade edilebilir. Saray Ehl-i Hiref’i, Yeniçeri Ehl-i Hiref’i ve Serbest Esnaf ve Zanaatkâr Ehl-i Hiref’i şeklinde üç gruba ayrılıyor. Böylece Osmanlı, bu sistem içerisinde sanatı hep yaşıyor” dedi.

Konferansta Öğretim Görevlisi Semra Kılıç Karatay da kısa bir sunum yaptı ve etkinliğin son bölümünde öğrencilerin soruları cevaplandırıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Milletin Desteğiyle Zafer Dolu 17 Yıl

Milletin Desteğiyle Zafer Dolu 17 YılKurulduğu günden buyana 5 genel, 4 de yerel seçim kazanan AK Parti, 3 referandum

Berat Kandilinde Süt Dağıtıldı

Berat Kandilinde Süt DağıtıldıTarım ve Orman Bakanlığının Türkiye genelinde Ramazan ayının müjdecisi olan

Başkan Dinçer “Aksaray sporumuzun Yanındayım”

Başkan Dinçer “Aksaray sporumuzun Yanındayım”Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, 68 Aksaray Belediyespor oyuncuları ile

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN