Lise Öğrencileri Tarihe Yolculuk Yapacak

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Lise Öğrencileri Tarihe Yolculuk Yapacak
14 Mart 2018 - 15:19 | 127 kez okunmuş
Lise Öğrencileri Tarihe Yolculuk Yapacak

Aksaray Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü lise öğrencilerinin yaşadığı şehrin tarihini ve kültürünü gezip görmesi ve öğrenmesi için ortaklaşa düzenledikleri projenin protokolünü imzaladı.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın makamında düzenlenen protokol imza törenine İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü H. Ömer Kartal, Müze Müdürü Yusuf Altın ve Milli Eğitim Şube Müdürü Affan Başbuğ katıldı.

“Tarihe Yolculuk Müzeleri Geziyorum Aksaray’ı Tanıyorum” adlı proje için ortaklaşa protokol imzalandı. 4 yılı kapsayan protokolde 20 Bin Lise öğrencisine ulaşılması hedefleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürü H. Ömer Kartal konu ile yaptığı açıklamada “Protokole göre il genelinde lise 1. Sınıf öğrencilerimizi, daha sonra diğer sınıf öğrencilerimizi gezi programına alacağız. 4 yılın sonunda il genelindeki lise grubunda bulunan tüm öğrencilerin gezi programına dahil edilerek projenin tamamlanacağını düşünüyoruz. Bize bu imkânı sağlayan başta Belediye Başkanımız Haluk Şahin Yazgı olmak üzere, Kültür Müdürümüze ve Müze Müdürümüze teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ise konuşmasında “Lise öğrencilerimizin Müdürlüğümüze bağlı müzelerini gezmelerini sağlayacağız. 11 bin yıllık geçmişe sahip olan kentimizi onlara tanıtacağız. Belediyemiz; kültürel, sanatsal etkinliklerle ve kentin tanıtımı aşamasına bize büyük destek veriyor. Daha öncede 15 Bin öğrencinin sinema ile buluşması projesinde büyük desteği oldu. İnşallah 4 yılda sonunda tüm lise öğrencileri, müzeleri gezmiş olacaklar. 4 yıl sonunda gezi yerlerine ören yerlerini dahil edebiliriz. Projenin fikrini veren Belediye Başkanımızın eşi Hasibe Yazgı Hanımefendi başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Müze Müdürü Yusuf Altın, öğrencilerde tarih bilinci oluşturulması için imzalanan protokolün 4 yıllık olması nedeniyle Türkiye’de ilk olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, böylesine önemli bir projede yer almaktan mutluluk duyduğunu açıkladı. Başkan Yazgı, açıklamasının devamında “Bizler, insanımızın ve sivil toplumların fikirleri doğrultusunda proje geliştiriyoruz. Bu projeler tek başımıza değil de birlik ve berberlik içinde olduğumuzda anlam kazanıyor. Tabi ki burada uyumlu olmak, aynı dili konuşmak önemli. Derdimiz gayemiz şehrimiz, gençlerimizin bilinçlenmesi olunca bu proje ortaya çıktı.

Ben, Müzemizi ziyaret ettiğimde eşime de anlatmıştım. Müzemiz var. 11 bin yıllık geçmişimiz var, tarihimiz var. Biz bu tarihi öğrencilerimize anlatarak başlayalım ki köklü medeniyetin beşiği olan Aksaray’ımızı her noktada tanıtmış olalım. Aynı zamanda da geleceğimizi inşa edecek öğrencilerimiz bu konuda bilinçlensin.

Tabi ki bu projenin fikrini veren eşim Hasibe Hanıma ve desteklerinden dolayı siz Milli Eğitim, Kültür turizm ve müze müdürlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanlık makamında düzenlenen imza töreninde Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İl Milli Eğitim Müdürü H.Ömer Kartal, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve Müze Müdürü Yusuf Altın protokolün hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundular.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Milletin Desteğiyle Zafer Dolu 17 Yıl

Milletin Desteğiyle Zafer Dolu 17 YılKurulduğu günden buyana 5 genel, 4 de yerel seçim kazanan AK Parti, 3 referandum

Berat Kandilinde Süt Dağıtıldı

Berat Kandilinde Süt DağıtıldıTarım ve Orman Bakanlığının Türkiye genelinde Ramazan ayının müjdecisi olan

Başkan Dinçer “Aksaray sporumuzun Yanındayım”

Başkan Dinçer “Aksaray sporumuzun Yanındayım”Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, 68 Aksaray Belediyespor oyuncuları ile

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN