SON DAKİKA

Kaşlı, TBMM Genel Kurulunda Aksaray’ın sorunlarını dile getirdi

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Kaşlı, TBMM Genel Kurulunda Aksaray’ın sorunlarını dile getirdi
15 Kasım 2018 - 12:10 | 52 kez okunmuş
Kaşlı, TBMM Genel Kurulunda Aksaray’ın sorunlarını dile getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aksaray Milletvekili Ramazan KAŞLI, 14.11.2018 Çarşamba günü saat:18.00’da TBMM Genel Kurulunda MHP Parti Grubu adına söz alarak; Aksaray’ımızın sağlıkla ilgili sorunlarını dile getirip, seçim sürecinde sözünü verdiğimiz projelerle ilgili açıklama ve çözüm önerilerinde bulunarak, Aksaray’ımızın hak ettiği hizmeti almasında elinden gelen çabayı göstermeye ve Aksaray’ımızın sorunlarını her platformda dile getireceğini belirtti.

Sayın Kaşlı’nın TBMM Genel Kurula yaptığı konuşma;

Sayın Başkan,

Değerli Milletvekilleri

Aksaray’da yaşanan sağlık sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirmek için söz almış bulunuyorum. Sözlerime başlamadan önce heyetinizi, genel kurulu ve ekranları başında bizi izleyen bütün hemşerilerimisaygıyla selamlıyorum.

Gazi Meclisimizde, Milletin kürsüsünden yemin törenimizden sonraki bu ilk konuşmamda öncelikle 1969 da doğduğum köyüm Cerit’te, Ülkücü Hareket’in 3 Hilalini kurulduğu 1969’dan bugüne kadar yapılan bütün seçimlerde tarihinde ilk defa 1. Parti yapan hemşerilerimbaşta olmak üzere, Ortaköylü, Güzelyurtlu, Gülağaçlı, Ağaçörenli, Sarıyahşili, Sultanhanlı, Eskilli, ve Aksaray Merkezinde ikamet eden bütün hemşerilerime, Partimizin

49. Yılında, 49 değerli Milletvekili arkadaşımla birlikte beni de 49 yaşımda, 49.Bin oyla şuan içerisinde bulunduğumuz Gazi Meclisimize gönderen hemşerilerime, bize güvenen Liderime ve gecesini gündüzüne katan bütün teşkilat mensuplarımıza samimi şükranlarımı sunuyor bu

kürsüden teşekkür ediyorum.

400.000 Nüfusu bulunan Aksaray’ımız sınır olduğu Ankara’yla Adana’nın, Kayseri’yle, Konya’nın tam ortasında olup, bu 4 büyük şehrimize de 1,5 – 2 saat mesafede ve Kapıkule’den Habur’a, İzmir’den Van’agiden yolların kesiştiği bir nevi mecburi uğrak, duraklama ve mola şehirdir.

Kapadokya’nın giriş kapısı dünyaca ünlü Aksaray Ihlara Vadisi’nin yakınlarında bulunan Âşıklı Höyük’de On bin yıl önce Dünya Tarihinin ilk beyin ameliyatı yapılmıştır. Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran Başkanlığındaki 25 yaşında bir kadına ait olduğu tespit edilen ve ameliyattan sonra 10 gün daha yaşadığı tahmin edilen kafatası Aksaray Bilim ve Sanayi müzesinde sergilenmektedir.

Değerli Milletvekilleri

Tıp tarihinin bu kadar eski olduğu Aksaray’da partimizin ısrarlı takibi sonucu 3 yıl önce açılan Aksaray Tıp Fakültesi’nin öğrencileri hala Konya Necmettin Erbakan Üniversitesin de öğrenim görmektedirler.Tıp fakültesinin açılmasıyla birlikte Aksaray Devlet Hastanesi, Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülmüştür.

Bildiğiniz üzere sağlık hizmetlerinde ilk basamak koruyucu aile hekimlerimizin bulunduğu semt poliklinikleridir. 2. Kategoride Devlet Hastanelerimiz bulunmaktadır. 3. Kategoride Eğitim ve araştırma

Hastanelerimiz, Şehir Hastanelerimiz ve Özel Hastanelerimiz vatandaşlarımıza sağlık hizmeti vermektedirler. Bu bağlamda şuan da Aksaray’da resmi olarak Devlet Hastanesi bulunmamaktadır. 29 Ekim günü yeni binasına taşınana hastanemiz Aksaray Üniversitesi eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermekte ancak öğrencilerimiz eğitimlerini Konya’da sürdürmektedir.

2017 yılı verilerine göre il dışına hasta sevki noktasında Aksaray, Kilis’ten sonra Türkiye de ikincidir. Başka bir örnekle bizimle yaklaşık aynı nüfusa sahip Edirne’de 1069 hekim 1950 yatak kapasitesiyle hizmet verirken Aksaray’da 440 hekim 700 yatak kapasitesiyle hizmet

vermektedir.

Türkiye de sağlıkta dönüşüm konuşulurken olması gerekenin yarısı kadar sağlık hizmetinden yatırım ve pay alan Aksaray’da bugünlerde konuşulan tek konu yeni taşınılan hastanenin hemen yakınında bulunan katı atık depolama tesisinden hastanenin her alanına yayılan ağır

kokunun yanında çevre düzenlemesinden inşaat artıklarına, bozuk musluklardan çalışmayan cihazlara kadar birçok aksaklık bulunmaktadır.

Ancak 9 Kasım Cuma günü il sağlık müdürü, hastane müdürü ve başhekim ile birlikte yaptığımız incelemelerde gördüğümüz eksiklik ve aksaklıkların kısa sürede giderileceğinin bilgisini almış bulunmaktayım.

Değerli Milletvekilleri

Milliyetçi Hareket Partisi olarak kısa ve uzun vadeli olarak iki aşamalı çözüm önerimiz şöyledir.

• Hastane yanında bulunan katı atık deposunun ivedilikle en uygun yere taşınmalıdır.

• Geçmiş yıllarda Aksaray İl Özel İdaresi tarafından 23 milyon keşif bedeliyle başlanıp 36 milyon liraya ihale edilen ve 61 milyon liraya mal edilen 2 Bloktan oluşan 2000 kişilik öğrenci yurdu ihtiyaç fazlasıdır. Yurtlarımızdaki doluluk oranı %71 tir.

• Aksaray Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan bu binaların birisinin Tıp Fakültesi dekanlığı, diğerinin de Eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülerek Konya da eğitim gören öğrencilerimizin burada eğitimlerine devam etmeleri sağlanmalı diğer bloğunda Tıp Fakültesi eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülerek yeni taşınılan hastanenin Aksaray Devlet Hastanesi statüsüne tekrar kavuşturulmasıdır.

• Şayet bu olmuyorsa çözüm önerimiz Acili ve birçok bölümü son yıllarda tadilat gören 575 yatak kapasiteli eski devlet hastanemizin Aksaray üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve araştırma hastanesi olarak kullanılmasıdır çünkü boşaltılan binaların akıbetinin ne olacağına hiçbir yetkili sağlıklı cevap vermemektedir.

• Uzun vadeli çözüm önerilerimiz ise uzun yıllardır Aksaraylının ayağının alışık, ulaşımının kolay olduğu ve hastaneler bölgesi olarak bilinen yerde bulunan ve yakın zamanda şehir dışına taşınacak olan cezaevini ve Devlet Su İşlerinin bulunduğu bölgeye 1000’er yataklı Devlet ve Şehir Hastaneleri yapılarak halkımız hakkı olan sağlık hizmetini almalıdır.

17 yıldır Ak partiye rekor derece de oy veren Aksaray’a bunu yapmak hükümetin boynunun borcudur.

Saygı değer Milletvekilleri,

Sağlık insan hayatındaki ilk önceliktir, bu sebepten dolayı bu ilk konuşmamda bu konuyu dile getirdim. Aksaray Merkezin de 45 yıldır ticaretle uğraşan bir ailenin, siyasetle uğraşan bir ferdi olarak Aksaray belediye Meclis Üyeliği, Aksaray Belediye Başkan Adaylığı, Aksaray Merkez İlçe Başkanlığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra Cenab-ı Hakkın lütfu, Liderimizin takdiri ve hemşerilerimizin teveccühüyle Milletvekili olarak Gazi meclisimizin çatısı altında Aksaray’ımızın sorunlarını bilen, çözüm önerilerini sunan, Aksaraylının tanıdığı sesi olmaya devam etme azminde ve gayretinde olacağız inşallah. Elbette esnafımızın, işverenimizin, işçimizin, sanayicimizin ve çiftçimizin de sorunları vardır. Onlara da yeri ve zamanı geldiğinde güzel Aksaray’ımız için bu kürsüden dile getireceğimizi beyan ediyor.

Bu vesileyle sözlerime son verirken Gazi Meclisimizi bir kez daha selamlıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

İDLİB’e Bir Tır Yardım

İDLİB’e Bir Tır Yardımİdlib’de yaşanan yüzyılın dramına Aksaray’lı hayırseverler duyarsız

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı KATAR/DOHA’da

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı KATAR/DOHA’daTürkiye- Katar Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Heyeti Katar’da Türkiye-Katar

Yüz bini aşkın insan deprem fayı üzerinde yaşıyor

Yüz bini aşkın insan deprem fayı üzerinde yaşıyorTMMOB’a bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası Türkiye-İran sınırında meydana

RastgeleSeçilen İçerik
Aksaray’lı Haklı

19 Ekim 2016

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN