SON DAKİKA

Kanola Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Ana Sayfa » Haberler » İlçe Haberleri » Eskil Haberleri » Kanola Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
27 Nisan 2019 - 9:55 | 29 kez okunmuş
Kanola Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Su Masaya Yatırıldı

Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Aksaray DSİ Şube Müdürü Murat Nazar, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Eskil Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kırlı, Aksaray Ticaret Borsası Meclis Üyesi Gürsel Keskin ile birlikte Eskil Kaymakamı Kübra Karaalioğlu ve Eskil Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Sanlav’ a nezaket ziyaretinde bulundu. Daha sonra Eskil Ziraat Odası Başkanlığı tarafından, Eskil’de Kanola ekimi ve su kaynakları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Eskil Ziraat Odası Konferans salonundan düzenlenen bilgilendirme toplantısına Eskil Kaymakamı Kübra Karaalioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Aksaray DSİ Şube Müdürü Murat Nazar, Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Eskil Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kırlı, Aksaray Ticaret Borsası Meclis Üyesi Gürsel Keskin, Eskil Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Sanlav, Konya İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünden Konunun Uzmanı Hüseyin Doğancukuru ve çiftçiler katıldı.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN

Toplantıda, 2019-2020 sezonunda sözleşmeli yağlık kanola ekimi ile ilgili sözleşmeli ekim yapacak çiftçilere geniş bilgiler verildi. Ayrıca sözleşmeli yağlık kanola ekimi yapmak isteyen üreticilerle sözleşme yapılmaya başlandığını, yağlık kanola ekiminin ülke ve ilçe ekonomisine katkılarının neler olacağı ve faydaları, Türkiye’de nerelerde ekiminin yapıldığı, yağlık kanola bitkisi ve bölgenin sulama suyu hakkında Eskilli çiftçilere geniş bilgiler verildi. Toplantıya katılan Eskilli çiftçilerin sözleşmeli yağlık kanola ekimi hakkında sordukları sorular, uzmanlar tarafından tek tek cevaplandırılarak çiftçiler bu konuda geniş şekilde bilgilendirildiler.

YERALTI SU KAYNAKLARIMIZI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

Eskil’de Kanola ekimi ve su kaynakları hakkında bilgilendirme toplantısında yine su masaya yatırıldı. Alternatif ürünlere yönelmenin gerektiğini vurgulayan Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Yapılan araştırmalar ve çıkan sonuçlara göre Aksaray’ın yerüstü su kaynaklarının çok zayıf olduğu yeraltı su kaynaklarımızı da hoyratça ve plansız kullanıldığının ortaya çıktığını bu nedenle yakın zamanda tarım ve hayvancılık adına zorlu bir sürecin başlayabileceğini söyledi. Su projelerinin hazırlanarak Aksaray’ın bu konuda daha etkin çalışmalar yürütmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Özkök, “Bölgemizde daha fazla sıkıntı yaşamamak için hep beraber ortak akılla hareket etmemiz lazım. Bizlerin hedeflerine ulaşması için Kızılırmak havzalardan gelecek su transferleri çok önemlidir” dedi.

DEVLET HERZAMAN ÜRETİCİSİNİN YANINDA

Yapılan bilgilendirme toplantısının önemine değinen Eskil Kaymakamı Kübra Karaalioğlu öncelikli sorunların çözülmesi gerektiğini ifade etti. Karaalioğlu “devlet her zaman üreticisinin yanında olmuştur. Bizlerde sizin sorunlarınızın çözümü noktasında hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu gün alternatif ürün olan ve suyu az tüketen kanola ekimi konusunda bilgilendirildik. İnşallah bu ürünü hepiniz ekersiniz” dedi.

Toplantı üreticilerden gelen soru cevaplardan sonra son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Uyuşturucu ticareti yapan şahıs Aksaray’da Yakalandı

Uyuşturucu ticareti yapan şahıs Aksaray’da YakalandıAksaray emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada; Aksaray Narkotik Suçlarla

ATSO Başkanı Göktaş’tan Mobilyacılara Ziyaret

ATSO Başkanı Göktaş’tan Mobilyacılara ZiyaretAksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş ve Yönetim

AK Partili Belediye Başkanları İstişare Toplantısında Bir Araya Geldi

AK Partili Belediye Başkanları İstişare Toplantısında Bir Araya GeldiAK Parti’nin geleneksel hale getirdiği Belediye Başkanları istişare toplantısı

RastgeleSeçilen İçerik
Kirada yeni dönem

01 Mart 2015

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN