Dolar : Alış : 4.0273 / Satış : 4.0345
Euro : Alış : 4.9841 / Satış : 4.9930

Gelir Testi nedir? Kimler Gelir Testi Yaptırmalıdır?

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Gelir Testi nedir? Kimler Gelir Testi Yaptırmalıdır?
03 Şubat 2015 - 11:58 | 13.873 kez okunmuş

SORU 1 :

Gelir Testi nedir? Kimler Gelir Testi Yaptırmalıdır?

CEVAP 1 :

Gelir testi işlemi, kişinin çeşitli göstergeler ışığında mevcut gelirinin belirlenmesidir. Herhangi bir kapsamda genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında sağlık yardımlarından yararlanma hakkı bulunmayan kişiler 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı tescil edilmekte olup, anılan kapsamda tescil edilen bu kişilerin tescil tarihinden itibaren yerleşim yerlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Gelir tespitinde aynı hanedeki aile esas alınmaktadır. Adres Kayıt Sisteminde yer alan adres bilgilerine göre aynı hane içinde yaşayan ve MERNİS kayıtlarında yer alan eş, yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocuk ile genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babası esas alınmakta ancak, aynı hanede yaşamayan ve öğrenim nedeniyle başka bir hanede yaşayan evli olmayan çocuklardan 25 yaşını doldurmayanlar gelir tespitinde aile içinde değerlendirilmektedir.

SORU 2 : Gelir Testi Yaptırmak İstemiyorum Ne yapmalıyım? CEVAP 2 :

Gelir testi yaptırmak istemeyenlerin, Kuruma veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmak istemediğini yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Bu beyanda bulunan kişilerin aile içindeki kişi başına düşen aylık gelir tutarı, Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen aylık prime esas kazanç alt sınırının iki katından fazla olduğu kabul edilir. Buna göre genel sağlık sigortası primleri, sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi tarafından tescil tarihinden itibaren asgari ücretin iki katı esas alınarak güncellenir ve “GSS Tescil Bildirimi” (Ek:2) ile 7201 sayılı Kanuna göre iadeli taahhütlü posta yoluyla kendilerine tebliğ edilir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ademaksaray

ADEM DALKILIÇ İNŞAAT/EMLAK İNG BANK ÜSTÜ 2.NOTER YANINDA HİZMET VERMEKTEYİZ.HER BÖLGEDE DEGERİNDE EV ARSA DÜKKAN ALINIR/ SATILIR.KİRAYA VERİLİR.ARSALARINIZ DEĞERİNDE KAT KARŞILIĞI DEĞERLENDİRİLİR

Son Yazıları

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN