SON DAKİKA

Erzurum Mini Dünya Kupasını Erzurum Yüksek İrtifa Kamp Merkezine İstiyor

Ana Sayfa » Haberler » Dünya » Erzurum Mini Dünya Kupasını Erzurum Yüksek İrtifa Kamp Merkezine İstiyor
04 Aralık 2018 - 10:17 | 61 kez okunmuş
Erzurum Mini Dünya Kupasını Erzurum Yüksek İrtifa Kamp Merkezine İstiyor

Önümüzde ki yılarda UYAFA tarafından düzenlenmesi planlanan ve dünya takımlarının katılımının beklendiği “UYAFA CUP” Turnuvası ilgi görüyor.
Son yıllarda bölgede çocukların spora katılmasında etkin bir konumda olan UYAFA Projesi şimdi de kulüplerin katılacağı uluslararası bir turnuvaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Genel Başkan Özcan Şimşek, UYFA ORTADOGU BAŞKANI ve ARUPA EKONOMİ SENATÖRÜ İRAJ ALİPOUR öncülüğünde önümüzde ki yıllarda Erzurum, Antalya, İzmir, İstanbul, Mersin, Ankara, Trabzon ve Samsun’un içinde bulunduğu ilerimizin birisinde yapılması planlanan “UYAFA CUP” turnuvası için ilk görüşme ve inclemler için Erzurum’da start verildi.
“UYAFA CUP” için düğmeye basıldı. Dünyanın birçok ülkesinden büyük futbol takımlarının katılımının beklendiği UYAFA’nın öncülüğünde yapılacağı büyük turnuva için Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sekmen, geleneksel hale getirilmesi planlanan turnuva için Erzurum Yüksek İrtifa Kamp Merkezi yapılması için her türlü desteğin verileceğini söyledi. UYAFA Genel Başkanı Özcan Şimşek, UYAFA ORTADOGU BAŞKANI ve ARUPA EKONOMİ SENATÖRÜ İRAJ ALİPOUR Erzurum Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i makamında ziyaret etti ve “UYAFA CUP” futbol turnuvası hakkında Başkan Sekmen’i bilgilendirirdi.
ŞİMŞEK; ÜLKEMİZİN POTANSİYELLERİNİ HAREKETE GEÇİRİYORUZ Organizasyon hakkında bilgi veren UYAFA Genel Başkanı Özcan Şimşek, Erzurum’un rakım bakımından dünyadaki en yüksek 5 yerleşkeden biri olduğuna dikkat çekti. Dünyada rakım alternatifi bu kadar az olan bir şehirde rakıma bağlı olarak oksijen kalitesi ve sporcu kondisyonuna etkisi tabi ki birçok şehirden çok daha verimli olacağına vurgu yapan Şimşek, “Ortaöğretim kitaplarında Erzurum ülkemizin çatısı olarak adlandırılmaktadır. Erzurum bulunduğu coğrafik konumunun dezavantajlarını avantaja çevirmesi gerekmektedir. İlimiz 2011 yılında Dünya üniversiteler Arası Kış Oyunlarında kış turizmi açısından tüm dünyaya kendini tanıtmış fakat yaz aylarında ilimiz coğrafik konuma bağlı olarak yapılacak sporcuların yaz kampı imkanlarını maalesef ülkemizdeki takımlara bile yeni yeni tanıtabilmiş durumda. Ülkemizde yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 1000 futbol takımı kamp yapmaktadır. Bu sayı yaklaşık 30 bin kişi ve yaklaşık 100 milyon dolarlık bir ekonomik döngü anlamına gelmektedir. Kamplarda düşük rakım için Antalya ve çevresi, yüksek rakım içinde Bolu, Erzurum ve çevresi seçilmektedir. Maalesef Ülkemizin kamp imkanları ve kamp yapan sporculara sağlayacağı fiziki ve kondisyon faydaları tam olarak Dünyaya anlatılamamıştır. Projemizin genel amacı ilgili kişilere Ülkemizin artı yönlerini yerinde anlatarak insanların dikkatini çekebilmektir. Vakit nakittir anlayışıyla hareket ederek, el birliği, güç birliği yaparak, vizyonlarımızı birleştirip. Dayanışma içinde Ülkemizin kamp yerlerini sporcuların ve Takımların Kamp merkezi yapmak için süreyi hızla inşa etme amacıyla “UYAFA CUP” turnuvasını yapacağız” dedi.
“KAMPLARIN SAYISI ARTACAK”
“UYAFA CUP” İle yapılması planlanan organizasyonun her yönüyle ÜLKEMİZİ, bölgemizi ve organizasyonun yapıldığı ile katkı sunacağını söyleyen Uyafa Genel Başkanı Özcan Şimşek, mini dünya kupası ölçeğinde olacak bu turnuvaya Erzurum’da ola bilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nden de destek istedi. Şimşek, “Toplumun her kesiminden destek bekliyoruz. Bu organizasyon gelecek yıllarda ülkemizin spor merkezi olmasına katkı sağlayacaktır. Spor yöneticileri, teknik direktörler, antrenörler, tur operatörleri, turnuva organizatörleri ve spor turizmi ile uğraşan yöneticileri bölgeye getirerek yerinden yapılacak tanıtımlar vasıtasıyla Spor Yöneticilerini ülkemizde kamp yapmaya teşvik edecektir. Daha sonra spor oyunları organizasyonları, ulusal ve uluslararası Ülkemizin ilimizin ve bölgemizin tanıtımı ile insanların bu bölgeye çekilmesini ve bölgemizin tanıtımını yapmaktır” diye konuştu.
SEKMEN; HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’de UYAFA ekibinin yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin en önemli spor projeleri arasında gösterilen UYAFA Ağrı, Hakkari, Muş, Erzurum, Van, Şanlıurfa ve ŞIRNAK takımları ile dünya çapında elde ettiği başarıların taktire şayan olduğunu söyleyen Başkan Sekmen, “Erzurum yaz aylarında ılıman bir iklim ve yüksek irtifada olduğundan dolayı futbol takımlarının yaz kampları için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Kamp yapacak takımlar yüksek irtifanın vereceği fizyolojik verimliliği üst seviyede alacak olmasının yanında Dünyadaki küresel ısınmadan dolayı yaz aylarında her yer sıcakla boğuşurken Erzurum yaz ayların da kamp yapacak takımlar için ideal bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Tesisleşmesini bitirmiş olan Erzurum bu tür turnuvalar için belkide dünyada ender rastlanacak şehirlerden bir tanesidir. Çocuklar için bu turnuvalar kültürel açıdan kaynaşma adına son derece önemli turnuvalardır. Büyükşehir Belediyi olarak kurumumuz bünyesinde spor müdürlüğıü oluşturduk. UYAFA CUP organizasyona tüm gücümüzle destek vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın” şeklinde konuştu.
SEKMEN AVRUPA EKONMİK SEANATÖRÜ İRAJ ALİPOR’a OLTU TAŞI TESBİH HEDİYE ETTİ
UYAFA’nın büyük başarılarını gururla takip ettiklerini söyleyen Sekmen Erzurum’un ve bölgenin ismini başarılarla yad ettiren böylesi kurumlara her türlü desteğin her kesimden verilmesinin gerekliliğine işaret etti. Önümüzde ki yapılması planlanan turnuvanın bir anlamda 2011 Kış Spor Oyunları gibi Erzurum’un tanıtımında büyük katkı sağlayacağına vurgu yaptı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

ATSO Başkanı Göktaş’tan Bankacılık Ücretlerine İlişkin Önemli Açıklama

ATSO Başkanı Göktaş’tan Bankacılık Ücretlerine İlişkin Önemli AçıklamaAksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, Bankacılık

İşyerinde Uyuşturucu ticareti yapan şahıs yakalandı

İşyerinde Uyuşturucu ticareti yapan şahıs yakalandıAksaray emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada; Aksaray Narkotik Suçlarla

FETÖ Operasyonunda 5 kişi gözaltına alındı

FETÖ Operasyonunda 5 kişi gözaltına alındıAksaray Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada; Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN