SON DAKİKA

Diyabete Farkındalık İçin Mavi Balonlarla Yürüdüler

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Diyabete Farkındalık İçin Mavi Balonlarla Yürüdüler
14 Kasım 2018 - 14:23 | 40 kez okunmuş
Diyabete Farkındalık İçin Mavi Balonlarla Yürüdüler

AK Parti İl Kadın Kolları üyeleri, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle, diyabet hastalığında farkındalık oluşturmak için mavi balonlu yürüyüş düzenledi.

Aksaray Belediyesi önünde toplanan kadınlar, üzerinde ‘Hareketli ol, diyabet olma’ yazılı pankartla, bazı kadınlar, üzerinde ‘Diyabetten korun’, ‘Dengeli beslen’ yazılı dövizler taşıyarak 15 Temmuz Milli İrade Meydanına sessiz bir şekilde yürüdüler.

Dünyada 425 milyon diyabetli olduğunu söyleyen AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Polat, diyabetin, iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa yol açabileceğini belirtti.

Her 11 kişiden 1’irisinin diyabet hastası olduğunu vurgulayan Polat, “Özellikle hipertansiyon, obezite, aile öyküsünün varlığı Tip 2 diyabet gelişimi için birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonu IDF 2017 verilerine göre, dünyada 425 milyon diyabetli yetişkin vardır; bu demektir ki her 11 kişiden 1’i diyabet hastasıdır.2 diyabetli yetişkinden 1’ine ise teşhis konulmamıştır, yani kişi diyabetli olduğunu bilmemektedir. Diyabet açısından risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta, başta kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz sorunları, ayak yaraları ve ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir. Bu kadar ciddi komplikasyonları olan diyabetin önlenmesi ve halk sağlığının korunması için tüm dünyada diyabet farkındalığını artırmak amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanır. Bu vesile ile diyabetin verdiği zararların neler olduğunun mikro ölçekte ailede hem de makro ölçekte toplumda farkındalık artırmak için AK Parti Aksaray Kadın kolları olarak yaptığımız bu etkinliğin gerekli bilinci oluşturmasını diliyoruz” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

İDLİB’e Bir Tır Yardım

İDLİB’e Bir Tır Yardımİdlib’de yaşanan yüzyılın dramına Aksaray’lı hayırseverler duyarsız

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı KATAR/DOHA’da

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı KATAR/DOHA’daTürkiye- Katar Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Heyeti Katar’da Türkiye-Katar

Yüz bini aşkın insan deprem fayı üzerinde yaşıyor

Yüz bini aşkın insan deprem fayı üzerinde yaşıyorTMMOB’a bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası Türkiye-İran sınırında meydana

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN