SON DAKİKA

Deprem Öldürmez Çürük Yapılar Öldürür

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Deprem Öldürmez Çürük Yapılar Öldürür
23 Ekim 2019 - 15:52 | 53 kez okunmuş
Deprem Öldürmez Çürük Yapılar Öldürür

Yer kürenin en hareketli ve yıkıcı deprem kuşağında yer alan Ülkemiz sürekli deprem gerçeğiyle karşı karşıyadır. 2019 yılı İstanbul 5.8 şiddetindeki deprem -2011 Van 7.2 , 2003 Bingöl 6.4, 1999 Düzce 7.2, 1999 Gölcük 7.5, 1998 Adana Ceyhan 6.2, 1992 Erzincan 6.8, 1983 Erzurum 6.9 ve daha birçok irili ufaklı artçı depremlerimiz var. Bunun neticesinde Ülke insanı olarak ,depremle yaşamayı öğrenmeliyiz. Madem ki böyle bir gerçeğimiz var, yaşam şartlarımızı buna göre dizayn etmeliyiz.

23 Ekim 2011 günü meydana gelen Van Erciş merkezli deprem ve 9 Kasım 2011 günü yaşanan Van Edremit merkezli deprem; yıkıcı hasar oluşturmuş ve çok sayıda can kaybına yol açmıştır. 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerinde toplam 644 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 966 vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaşanan depremlerin maddi kayıpları ise milyonlarca lira olmuştur. Devlet ve millet ile yek vücut olan ülkemiz, büyük bir dayanışma örneği göstererek depremin yaraları kısa bir süre zarfında büyük oranda giderilmeye çalışılmıştır. Depremlerde hem ölümcül ,hem maddi kayıpları minimize etmenin yegane yolu şehirlerimiz, yerleşim yerlerimiz mühendislik ilkelerine uygun bir şekilde imar edip,çürük yapıların bir an önce kentsel dönüşüm kapsamında teşvik edilerek daha sağlam ve yaşanabilir yapıların yapılmasıdır.

Deprem öldürmez çürük yapılar öldürür sloganı ile yaşam alanlarımızı buna göre temellendirmemiz gerekir. Yaşadığımız bu afetlerde vefat eden canlarımız için Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim bu tür acı hadiseleri bir daha yaşatmasın.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Ihlara Beldesinde uyuşturucu bulunduran kişi yakalandı

Ihlara Beldesinde uyuşturucu bulunduran kişi yakalandıAksaray Emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada; Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü

Kuzeyboru Kadın Voleybol Takımından ziyaret

Kuzeyboru Kadın Voleybol Takımından ziyaretValimiz Ali Mantı Türkiye Kadınlar Voleybol 1. Ligi’nde mücadele eden Kuzeyboru

CHP Yeni il Başkanı Basınla bir araya geldi

CHP Yeni il Başkanı Basınla bir araya geldiAksaray CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk ve yönetim kurulu üyeleri Aksaray’da

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN