SON DAKİKA

Başkan Yardımcısı İlhan Avrupa’da Yaşayan Aksaraylılarla Buluştu

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Başkan Yardımcısı İlhan Avrupa’da Yaşayan Aksaraylılarla Buluştu
10 Şubat 2015 - 13:11 | 13.610 kez okunmuş
Başkan Yardımcısı İlhan Avrupa’da Yaşayan Aksaraylılarla Buluştu

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın Nisan Ayı’nda Avrupa’daki Aksaraylılarla gerçekleştireceği İstişare Toplantısı’nın ön hazırlıklarını yapmak üzere 7-13 Şubat tarihleri arasında Avrupa’ya giden Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz İlhan, Avrupa’daki Aksaray Dernekleriyle bir araya geldi.
Almanya, Avusturya, Hollanda ve Fransa’yı kapsayan Avrupa gezisinin ilk durağında Almanya’ya giden Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz İlhan ve Belediye Meclis Üyesi Hacı Köksal, Alman Hükümeti’nin desteği ile Türkçe eğitim verilen Solingen Kütüphanesi’nde gezi ve incelemelerde bulundu.
Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz İlhan, AKDER Almanya Aksaraylılar Derneği Başkanı Rasim Çetin, Belediye Meclis Üyesi Hacı Köksal, AKDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mustafa Demirtaş ve Emine Kaya Solingen kütüphanesini ziyaret etti.

AKDER yönetimi tarafından organize edilen Kütüphane gezisi sırasında kütüphane yetkililerinden bilgi alan Belediye Başkan Yardımcısı İlhan, Aksaray’ın nüfusunun % 10’nun yaklaşık 40 bin Aksaraylı’nın Almanya’da yaşadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Solingen Kütüphanesi’nde birçok kitap Türkçe ve Almanca yazılmış ve Türkçe eğitimi verebilmekte olduklarını görüyoruz. Şehrimizin nüfusunun yaklaşık yüzde 10’nun Almanya’da yaşıyor olması nedeniyle vatandaşlarımızın aldığı eğitimleri yerinde görmek için Solingen kütüphanesine geldik. Kütüphane yetkilisi ve aynı zamanda AKDER yönetiminde de görev yapan Emine Kaya Hanım’ın rehberliğinde Solingen Kütüphanesi’ni gezerken burada Türkçe eğitim imkânının olduğunu öğrendik. Ayrıca kütüphane içerisinde öğrencilerin bulunduğu bir sınıfa girdiğimizde sınıfta bulunan Alman öğrencilerin aynı anda bize Türkçe olarak “Merhaba” demeleri bizleri çok duygulandırdı.” Dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

ATSO Başkanı Göktaş’tan Bankacılık Ücretlerine İlişkin Önemli Açıklama

ATSO Başkanı Göktaş’tan Bankacılık Ücretlerine İlişkin Önemli AçıklamaAksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, Bankacılık

İşyerinde Uyuşturucu ticareti yapan şahıs yakalandı

İşyerinde Uyuşturucu ticareti yapan şahıs yakalandıAksaray emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada; Aksaray Narkotik Suçlarla

FETÖ Operasyonunda 5 kişi gözaltına alındı

FETÖ Operasyonunda 5 kişi gözaltına alındıAksaray Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada; Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN