SON DAKİKA

Aşıklı Höyük ve Güvercinkayası kazı evlerini ziyaret ettiler

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Aşıklı Höyük ve Güvercinkayası kazı evlerini ziyaret ettiler
11 Eylül 2018 - 16:17 | 115 kez okunmuş
Aşıklı Höyük ve Güvercinkayası kazı evlerini ziyaret ettiler

Vali Aykut Pekmez ve eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi beraberlerinde Gülağaç Kaymakamı Kadir Ulusoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve Müze Müdürü Yusuf Altın ile birlikte Aksaray’ın önemli kazı alanlarından olan Aşıklı Höyük ve Güvercinkayası kazı evlerini ziyaret ettiler.

Vali Aykut Pekmez ve beraberindekiler ilk olarak Aksaray’ın Gülağaç İlçesi Kızılkaya Köyünde bulunan Aşıklı Höyük Kazı evini ziyaret ettiler. Vali Aykut Pekmez ve beraberindekileri Aşıklı Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran ve kazı ekibi karşıladılar. Kazı evinde ekibin çalışma alanlarını gezen Vali Pekmez ve beraberindekiler Kazı Başkanı Özbaşaran’dan Aşıklı Höyük ve yapılan kazılar hakkında detaylı bilgiler aldılar.

Vali Pekmez ve Yeşim Pekmez hanımefendi daha sonra Gülağaç ilçesi Demirci Kasabasında bulunan Güvercinkayası Kazı Evini ziyaret ettiler. Vali Pekmez ve beraberindekileri Güvercin Kayası Kazı Başkanı Prof. Dr. Sevil Gülçur, Demirci Belediye Başkanı Hüseyin Us ve Kazı ekibi karşıladılar.

Kazı evinde kazılardan çıkarılan eşyaları inceleyen Vali Pekmez’e Kazı Başkanı Prof. Dr. Sevil Gülçur, Güvercinkayası Kazı alanı hakkında bilgiler verdi. Gülçur, Güvercinkayası’nın 7 bin yıl öncesine tarihlenebildiğini belirterek o döneme ait evlerin birebir örneklerini yaptıklarını, bu evleri tamamladıklarında ise müze haline getirmek istediklerini belirtti.

Vali Pekmez, Aksaray’ın bu değerlerinin tanıtılması ve turizmin hizmetine sunulması noktasında çalışmaların devam edeceğini belirterek kazılarda Aksaray’da yaşamış eski medeniyetlerin izleri gün yüzüne çıkarıldığını söyledi.

Prof. Dr. Sevil Gülçur’a teşekkür eden Vali Pekmez ve eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi Gülçur’a çalışmalarında kolaylıklar dilediler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

TAPDK 2020 Yılı Satış Belgesi  Süre Uzatım İşlemlerine İlişkin Duyuru

TAPDK 2020 Yılı Satış Belgesi Süre Uzatım İşlemlerine İlişkin DuyuruAksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Vekili Dede Özkaraca, üyelerin satış

Şehitlerimizin ‘Şehadet Beratları’ Ailelerine Takdim Edildi

Şehitlerimizin ‘Şehadet Beratları’ Ailelerine Takdim Edildi3 Şubat 2020 tarihinde Suriye’nin İdlib bölgesinde Suriye Rejimi ordusunun topçu

ASÜ’ye Dair İstatiski Veriler Açıklandı

ASÜ’ye Dair İstatiski Veriler AçıklandıAksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, ASÜ’nün 2019-2020

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN