SON DAKİKA

Asansörler Denetlenecek

Ana Sayfa » Haberler » Güncel Haber » Asansörler Denetlenecek
04 Temmuz 2019 - 10:38 | 42 kez okunmuş
Asansörler Denetlenecek

06 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği” İnsanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin, insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere tescili, işletilmesi, bakımı, garanti ve satış sonrası hizmetleri ile hizmet denetimi ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesiyle ilgili uyulması gereken kuralları belirlemektedir.
Ayrıca 04 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” de asansörlerin periyodik kontrolüne ilişkin usul ve esaslar ile asansör periyodik kontrollerinde görev alacak olan A tipi muayene kuruluşlarının yetkilendirilmesi, yükümlülükleri ve denetimlerine ilişkin usul ve esasları belirlemiştir.
Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’nin 14. Maddesinde bina sorumlularının yükümlülükleri açıklanmakta olup; bina sorumluları binalarda bulunan asansör/asansörlerin düzenli olarak aylık bakımını yaptırmaktan ve engellilerin erişilebilirliği için asansörlerin güvenli bir şekilde sürekli çalışmasını sağlamaktan sorumludur.
Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nin 34. Maddesinde de bina sorumlusunun binalarında bulunan asansör/asansörlerin yılda en az periyodik kontrolünü yaptırmaları gerektiği hüküm altına alınmıştır. Aynı yönetmeliğin 11. Maddesinin 6. ve 7. Fıkralarına göre KIRMIZI renkli bilgi etiketi iliştirilmiş asansörlerin eksikliklerini giderilerek güvenli hale getirilmeden kullanımına engel olunması ve 60 gün içerisinde güvenli hale getirilmesi yükümlülüğü bina sorumlusuna verilmiştir.
Bina sorumlularının; asansörlerin bakımını ve yıllık periyodik kontrolünü zamanında yaptırarak, asansörlerin güvenli bir şekilde sürekli çalışmalarını sağlaması ve konu ile ilgili yönetmeliklerin hükümlerine göre hareket etmeleri gerekmekte olup, aykırı durumlarda idari para cezası ile cezalandırılacaklarının bilinmesi önemle duyurulur.

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Pırlantanın Yıldızı Blue Diamond!

Pırlantanın Yıldızı Blue Diamond!Benzersiz bir pırlanta deneyimi… Göz alıcı mücevherler Blue Diamond işçiliği

İlçelerde Meslek Edindirme Kursları Başlıyor

İlçelerde Meslek Edindirme Kursları Başlıyor Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından Ortaköy İlçesinde

Prof.Dr.Ramazan Çakır’a başarı ödülü verildi

Prof.Dr.Ramazan Çakır’a başarı ödülü verildi Dünyaca ünlü bilim insanı Prof.Dr.Ramazan Çakır’a bilime yaptığı

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN