Aksaray’da ilk defa tüp mide ameliyatı yapıldı

Ana Sayfa » Haberler » Aksaray’da ilk defa tüp mide ameliyatı yapıldı
21 Kasım 2017 - 12:47 | 501 kez okunmuş
Aksaray’da ilk defa tüp mide ameliyatı yapıldı

Vücut kitle indeksi 42 olan Rabia Ilgaz (19) isimli hastaya, Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Aksaray Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Namık Özkan tarafından, Laparoskopik yöntemle tüp mide (mide küçültme) ameliyatı yapıldı.

Yıllardır kilo problemi yaşayan, birçok kez diyet ve egzersiz programlarına rağmen fazla kilolarından kurtulamayan Rabia Ilgaz, ameliyattan 5 gün sonra sağlıkla taburcu edildi.

Aksaray’da ilk defa tüp mide operasyonunu başarı ile gerçekleştiren Prof. Dr. Namık Özkan; “Obezite çağımızın bir hastalığıdır. Obezite tedavisinde etkinliği kanıtlanmış en etkili yöntem cerrahi tedavidir. Herhangi bir ek hastalığı olmayan, diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi uygulandığı halde kilo veremeyen ve Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 40’ın üzerinde olan hastalara bu ameliyatları uyguluyoruz. Bunun yanında VKİ 35’in üzerinde olup obeziteyle birlikte diyabet, hipertansiyon, eklem hastalıkları ve kolesterol yüksekliği gibi ek hastalıkları olan hastalara da bu ameliyatlar yapılabiliyor” dedi.

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Aksaray Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Namık Özkan, ilk tüp mide ameliyatı ve hasta ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Hastamız Rabia, hastanemize başvurduğunda 111 kg’dı ve VKİ 42 idi. Hastamızın daha önceden defalarca yaptığı diyet ve egzersiz tedavisine rağmen kilo veremediğini öğrendik. Yaptığımız çeşitli tetkik ve konsültasyonlar sonrasında ameliyat olmasında herhangi bir sakınca olmadığını tespit ettik. Ailesinin de onayını aldıktan sonra 19 yaşında ki genç hastamıza, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ve Aksaray’da ilk defa, Laparoskopik yöntemle tüp mide (mide küçültme) ameliyatı yaptık. Laparoskopik cerrahi yönteminde hastanın yarasının iyileşme süreci daha kısa olmakta, ağrı daha az hissetmekte, hastanede kalış süresi kısalmaktadır. Yaklaşık 5 gün kontrol amaçlı hastanede tuttuktan sonra sağlıkla taburcu ettik. Hastamız için yeni hayatı başladı. Hastamızın takibi diyetisyen desteğimiz ile devam edecektir ve bu tarihten sonra daha sağlıklı olarak kilo verecektir” dedi.

Tüp Mide ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Prof. Dr. Özkan; “Tüp mide ameliyatı obezite tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerden bir tanesidir. Ameliyatta mide uzunlamasına kesilerek tüp haline getirilir. Bu sayede mide hacmi küçültülür. Bunun yanında ameliyatla iştahın artmasını sağlayan ghrelin hormonunun salgılanmasına neden olan midenin fundus bölgesini alıyoruz. Böylece hastanın hem gıda alımı azalıyor, hem de ghrelin salınımı engellediğinden hastanın iştahında azalır. Ameliyat sonrasında ekibimizde bulunan diyetisyenin desteği ile de sağlıklı kilo verilmesi sağlanıyor” dedi.

Kimler için uygun?

Obezite ameliyatları ki bunların bir tanesi olan tüp mide ameliyatı doktor kontrolünde yapılan diyet, egzersiz ve ilaç tedavilerine rağmen kilo veremeyen, ek hastalığı olmayan ve vücut kitle indeksi (VKİ) 40’ın üzerinde olan 18-65 yaş arası kişilere yapılabiliyor. Bunun yanında VKİ 35 ve üzerinde olup diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi ve eklem rahatsızlıkları ek hastalıkları olanlara da bu ameliyatlar yapılabilir.

Prof. Dr. Namık Özkan, “Gerçekleştirdiğimiz bu ilk ameliyattan sonra Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde obezite ameliyatlarına devam edeceğiz. Obezite ameliyatlarının yanında yapılan tetkikleri sonucunda uygun hastalarda şeker hastalığı ameliyatları da yapacağız. Aksaray ve çevresinde yaşayan hastalarının obezite ve metabolik cerrahi (şeker hastalığı) ameliyatları için Aksaray dışına çıkmalarına gerek kalmamıştır. Tabii ki bu ameliyatlar tek başına yapılabilecek ameliyatlar değil. Ameliyat öncesi hazırlık sırasında hastaları değerlendiren diğer branşlardaki hekim arkadaşlarıma, diyetisyenimize, ameliyat ekibine, yoğun bakım ve servis hemşirelerine, katkı ve desteği olan herkese teşekkür ediyorum. Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak Aksaray’da ilk defa böyle bir ameliyatı gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Aksaray ihracat ve üretimde dengi illere göre daha iyi bir yerde

Aksaray ihracat ve üretimde dengi illere göre daha iyi bir yerde2019 yılı Temmuz ayı il İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Vali

Motorlarla Ses Terörü

Motorlarla Ses TerörüSes Kirliliği yaratan motorlulular, bu yarattıkları ses kirliliği ile özellikle

Yeni Doğan Kız Çocuğuna Yapay Yemek Borusu Yapıldı

Yeni Doğan Kız Çocuğuna Yapay Yemek Borusu YapıldıAksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir ilk daha yaşandı.

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN