Açık Cezaevine Geçiş Şartları

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Açık Cezaevine Geçiş Şartları
12 Ocak 2018 - 8:50 | 169 kez okunmuş

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli dostlarıma açık cezaevine geçiş şartları hakkında bilgi vermek istiyorum .
Kural olarak Açık cezaevine geçiş yönetmeliğine göre açık cezaevine bir hükümlünün geçebilmesi için toplam cezası 10 seneden fazla ise 1/10 unu , toplam cezası 10 seneden az ise 1 ayını kapalı cezaevinde geçiren hükümlüler eğer iyi halli iseler ve koşullu salıverilme tarihine 7 sene ya da daha az bir süre kalmış ise açık cezaevine geçiş hakkına sahip olacaklardır.
Ancak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar ,haklarında ikinci kez tekerrür hükümleri uygulananlar ,haklarında iyi hal kararı verilmiş olsa bile 5 ya da daha fazla hücre cezası alanlar ve son hücreye koyma cezasının üzerinden 1 yıl geçmemiş olanlar ,terör ve örgütlü suçlardan hükümlü olanlar açık cezaevine geçemez .koşullu salıverme kararı geri alınanlar , denetimli serbestlik tedbirini ihlal edenler ,icra iflas kanunu gereğince hapsen tazyik veya tazyik hapisleri dışında diğer kanunlarda düzenlenen disiplin ve zorlama hapislerinin tamamı kapalı cezaevinde geçirilir. Ayrıca hükümlünün yaşı ,sağlık durumu , bedensel veya zihinsel yetenekleri bakımından çalışma koşullarına uyum sağlamayacakları idare ve gözlem kurulu kararı ile saptananlar açık cezaevine ayrılamaz.
Açık cezaevinde iken (firar suçu hariç) disiplin cezası verilerek kapalı kuruma iade edilen hükümlüler diğer şartlara uyduğu takdirde açık cezaevine geçebilirler.
Açık cezaevinde iken ilk kez firar eden yakalanan kapalı kuruma iade edilen ve hücre cezası alan hükümlüler disiplin cezasının kaldırılmasından itibaren açık kuruma ayrılabilir.
Hükümlünün doğrudan açık cezaevine geçebilmesi için kasıtlı suçlarda 3 yıl ve ya daha az hapis cezasına mahkum edilenler doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahip olacaktır. Örn.dolandırıcılık adam yaralama gibi
Cezası yüksek güvenlikli kurumlarda infaz edilen hükümlüler toplam cezalarının 1/3 ünü iyi halli geçirirlerse ve koşullu salıverilmelerine 3 yıl ya da daha az bir süre kalınca açık cezaevine geçiş hakkına sahiptir .
Taksirli suçlarda 5 yıl yada altında bir cezaya mahkum olanlar doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahiptirler .örn :ölümlü trafik kazası veya iş kazası nedeniyle 5 yıl veya altında ceza alanlar doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahip olacaklardır.
Hükümlü hakkında adli para cezası verilmişse ve bu adli para cezası ödenmediği için hapis cezasına çevrilmişse doğrudan açık cezaevinde infaz edilir.
Örgütlü suçlar ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçların doğrudan açık cezaevine geçiş hakkı yoktur.
Müebbet hapis cezasına mahkum olanlar koşullu salıverilmelerine 5 yıl yada daha az bir süre kalmışsa açık cezaevine ayrılma hakkına sahiptir.
Cezası yüksek güvenlikli cezaevinde f tipinde veya kapalı cezaevinin yüksek güvenlikli bölümünde geçiren hükümlüler cezalarının 1/3 ünü iyi halli geçirmiş ve koşullu salıverilmelerine 3 yıl yada daha az bir süre kalmışsa açık cezaevine geçebilir.
Nitelikli hırsızlık tck 142 yağma tck 148-149 uyuşturucu madde alım satımı tck 188uyuştucu madde kullanımı kolaylaştırma tck 190 gibi suçlardan mahkum olanlar koşullu salıverilmelerine 5 yıl ya da daha az bir süre kalmışsa açık cezaevine ayrılabilir.
Örneğin nitelikli hırsızlık ve yağma suçundan 9 sene ceza alan bir şahıs eğer suçu 1 temmuz 2016 tarihinden önce işlemişse 1 ay kapalıda kalması gerekir . 1 temmuz 2016 dan sonra işlemişse 9 sene ceza alan bir hükümlü açık cezaevine geçiş için 1 yıl kapalıda kalması gerekir .Çünkü 671 sayılı KHK ya göre 1 Temmuz 2016 dan önce işlenen nitelikli hırsızlık ve yağma suçlardında ceza infaz oranı ½ 1 temmuz 2016 dan sonra işlenen suçlarda ceza infaz oranı 2/3 dür .
Uyuşturucu madde ticareti uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırma suçlarında 7.5 yıl ya da daha az hapiscezası alan bir hükümlü 1 ay kapalıda kalır .ve açık cezaevine geçer.
Uyuşturucu madde ticareti ve uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırma suçlarından 8 yıl hapis cezası alan 4 ay kapalıda kalır açığa geçer uyuşturucu madde suçlarından 9 yıl hapis cezası alan bir hükümlü 1 yıl kapalıda kalır ve açık cezaevine geçer .
Cinsel saldırı tck102 ve çocukların cinsel istismarı tck103.madde eşe karşı kasten adam öldürma eşe karşı kasten adam yaralama eziyet tck 82/1 tck 86/3_a tck 96/2 b suçlarından mahkum olanlr koşullu salıverilmelerine 3 yıl kala açık cezaevine geçebilirler.
Cinsel taciz suçu işleyenler önce kapalıya alınır diğer cinsel suçlarda olduğu gibi koşullu salıverilmelerine 3 yıl kalma şartı aranamayacak iyi halli olmaları yeterli olacak .
Bu konudaki tüm sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz . AVUKAT NEVİN ÖMEOĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU AĞIR CEZA VE BOŞANMA AVUKATI

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.