29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı

Ana Sayfa » Haberler » Güncel Haber » 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı
29 Ekim 2018 - 12:25 | 26 kez okunmuş
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. Yıldönümü Aksaray´da düzenlenen törenle kutlandı. Tören Vali Aykut Pekmez´in Valilik Makamında tebrikleri kabulü ile başladı.

15 Temmuz Milli İrade Meydanında devam eden törende Aksaray Valisi Aykut Pekmez; beraberinde Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile törene katılan vatandaşlar ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinin ardından bir konuşma yapan Aksaray Valisi Aykut Pekmez; şanlı tarihimiz de çok önemli bir dönüm noktası, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. Yıldönümünü kutlamanın gururunu, coşkusunu ve heyecanını hep birlikte yaşadıklarını söyledi.

Vali Pekmez; Türkiye Cumhuriyetinin; asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesi, binlerce yıllık devlet geleneğinin toprakla buluşmuş son fidanı olduğunu ifade etti.

Vali Pekmez konuşmasında: “Türk Milleti, 29 Ekim 1923’te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir. Ülkemiz üzerindeki oyunlar ve hesaplar henüz son bulmamıştır. Cumhuriyetimize olan kinleri halen devam etmekte olup, gelecekte de devam edecektir.” dedi.

15 Temmuz 2016 gecesi hain kalkışmaya karşı vatanperverlerin yapmış olduğu kahramanlık, milletin devletiyle ne kadar bütünleştiğini, birlik ve beraberlik içinde birbirlerine nasıl kenetlendiğini, bundan sonrada yeni işgal girişimlerine karşı İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, tartışmasız şekilde bir kez daha gösterdiğini kaydeden Vali Pekmez:

“ İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 95 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. 15 Temmuz ihaneti karşısında, milletimizin 250 şehit ve 2 bin 193 gazi pahasına gösterdiği şanlı direniş, işte bu ruhun ifadesidir. O gece kadını-erkeği, genci-yaşlısıyla milletimizin tüm fertleri, iradelerine, değerlerine, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmışlardır. Bağımsızlık karakteri olan böyle necip, böyle kahraman bir milletin mensubu olmaktan gurur duyuyoruz. Devletimizin bekası ve milletimizin kardeşliği üzerinde hain emeller besleyenler iyi bilsinler ki bu milletin son ferdi var olana kadar bu devlet de var olacaktır. Atalarımızın bizlere kutsal emaneti olan vatanımıza sahip çıkarak, birlik ve beraberlik içerisinde şanlı bayrağımızı sonsuza dek yurdumuzun üzerinde dalgalandıracağız. Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünde tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla bir kez daha kutluyor, Devletimizin kurucusu büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı’nın tüm şehit ve gazilerini bir kez daha sonsuz minnet ve şükranla anıyorum.”

Yunus Emre Anadolu Lisesi öğrencisi Emre Duygulu’nun ‘Cumhuriyet’, Fatma Doğan’ın ‘Vatan Destanı’, Hasandağı Ortaokulu öğrencisi Rümeysa Bülbül’ün ‘Bugün’ adlı şiirleri okuduğu tören Özel Artı Metropol Koleji öğrencilerinin halk oyunları gösterileri ile devam etti.

Tören Cumhuriyet Bayramının 95. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesi ardından geçit törenin ile sona erdi.

Kutlama törenine Vali Aykut Pekmez, Milliyetçi Hareket Partisi Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül, İdare Mahkemesi Başkan Vekili Nursel Özkurt, Aksaray Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Hacı Murat Yılmaz, Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Jandarma Komutanı Albay Fuat Anık, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Niyazi Turgay, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, siyasi parti ve stk temsilcileri ile gaziler, protokol üyeleri öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Milletin Desteğiyle Zafer Dolu 17 Yıl

Milletin Desteğiyle Zafer Dolu 17 YılKurulduğu günden buyana 5 genel, 4 de yerel seçim kazanan AK Parti, 3 referandum

Berat Kandilinde Süt Dağıtıldı

Berat Kandilinde Süt DağıtıldıTarım ve Orman Bakanlığının Türkiye genelinde Ramazan ayının müjdecisi olan

Başkan Dinçer “Aksaray sporumuzun Yanındayım”

Başkan Dinçer “Aksaray sporumuzun Yanındayım”Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, 68 Aksaray Belediyespor oyuncuları ile

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN